Šonkaulių judėjimas kvėpuojant ir kodėl jis svarbus

Mūsų šonkauliai – tai ne vien kietas narvelis vidaus organams apsaugoti, bet ir prisitaikanti judanti sistema. Įkvėpimas ir iškvėpimas suteikia ritmą šonkaulių judėjimui – jie tai išsiplečia, tai susiglaudžia ir nusileidžia.

Kiekvienas šonkaulis nugaroje turi du sąnariukus su stuburo slanksteliu, o priekyje kremzlė jungia su krūtinkauliu. Pageidautina, kad priekyje dešinės ir kairės pusės šonkauliai sudarytų 90 laipsnių kampą. Taigi vienos pusės šonkauliai nukreipti žemyn ir į šoną maždaug 45 laipsnių kampu. Dėl to kartais šonkaulių padėtis ir judėjimo kryptis lyginama su kibiro rankena – jei pasuktume kibirą taip, kad vienas rankenos tvirtinimosi taškas būtų per vidurį, o kitas būtų nematomas priešingoje pusėje, tai būtų panašu į krūtinės ląstą iš priekio, kur rankena – tai vienos pusės šonkaulis.

  • Įškvėpus šonkauliai, kaip kibiro rankena yra nusileidę apie 45 laipsnių kampu. Dešinės ir kairės pusės šonkauliai apačioje turėtų tarpusavy sudaryti maždaug 90 laipsnių kampą.
  • Įkvėpimo metu kibiro rankena (šonkauliai) šiek tiek pakyla, išsiplečia į šoną ir į priekį. Viršutiniai šonkauliai dėl savo sąnario, kuriuo jungiasi su stuburo slanksteliais formos labiau išsikiša pirmyn, apatiniai – labiau į šonus. Dėl to giliai įkvėpus padidėja krūtinės ląstos tūris ir plotis.   

Jei kvėpuojate paviršutiniškai, šonkauliai neišsiplečia į šonus – kibiro rankena nepakyla. Vietoj to pakyla visas kibiras – krūtinės ląsta. Naudojami papildomi įkvėpimo raumenys – galvos sukamasis, laiptiniai, viršutinis užpakalinis dantytasis, klubinio šonkaulių raumens kaklinė dalis, taip pat, jei ranka atitraukta įkvėpimui gali padėti mažasis ir didysis krūtinės bei priekinis dantytasis ir plačiausiasis nugaros raumenys. Šių raumenų priminė paskirtis kita, todėl kai juos naudojame kvėpavimui, tai gali trukdyti atlikti kitus judesius, kuriuose šie raumenys dalyvauja. Be to, galime jausti kaklo, pečių skausmus, įtampą pečių juostoje, galvos skausmus, žandikaulio raumenų įtampą, gali neišeiti palaikyti taisyklingos laikysenos.

Pasitikrinkime, ar šiuo metu galite giliai įkvėpti:

Uždėkite savo plaštakas ant šonkaulių (nykščiai iš nugaros ties šonkaulių apačia, mažyliai pirštai – jau po šonkauliais) ir giliai įkvėpkite. Ar pajutote, kad:

  • šonkauliai išsiplėtė į šalis? (puiku!)
  • pilvas išsipūtė? (ar truputį, ar labai stipriai išsipūtė, o šonkauliai nelabai išsiplėte?)
  • šonkauliai judėjo vienodai, ar vienoje pusėje išsiplėtė daugiau, kitoje mažiau? (tai jau užuomina, ką daryti toliau)
  • šonkauliai išsiplėtė nevienodu greičiu?

Dabar iškvėpkite. Ar Jūsų

  • šonkauliai nusileido, susiglaudė? (puiku!)
  • galbūt vienoje pusėje nenusileido, o kitoje nusileido? (puiku, radome, ką koreguoti!)
  • galbūt pilvas išsipūtė iškvėpus? (jei iškvėpus pilvas išsipučia, galima pakišti pirštus po šonkaulių lankais ir įkvėpti taip, kad pirštai būtų išstumti iš po šonkaulių).

Literatūra: A.I. Kapandji. 2018. The physiology of joints. 3 – The spinal column, pelvic girdle and head. 7th edition.