Kaip atsipalaiduoti iš tikrųjų

Man, kaip žmogui, kuris dažniausiai yra įsitempęs, ši technika suteikia palaimingą ramybę, kūno vientisumo jausmą, sugrąžina į kūrybinę būseną ir į save…

Sunku atsipalaiduoti, jei po krauja cirkuliuoja streso hormonai. Nuo to jausmo kartais net pykina arba tarsi kybo sunkus nerimo debesis. Mums stresą sukela skirtingi ir įvairūs dalykai. Tačiau tą jausmą žinome ir atpažįstame visi panašiai. Tai ne tik emocija, mintis, jausmas, tai – kūne vykstančių procesų pojūtis. Dažnai įsakymas sau „Atsipalaiduok!” neduoda apčiuopiamo palengvėjimo. Nes priežastis, dėl ko mums kilo ši reakcija liko nepašalinta (o dažniausiai mes nelabai galime toms aplinkybėms padaryti poveikį), taip pat, neatpažinta (kokios asmeninės baimės slypi po šia reakcija).

Bet yra būdas, kaip pereiti iš šios būsenos į kitokią, platesnę, kaip suteikti savo protui, kūnui ir emocijoms erdvės tai situacijai apdoroti arba priimti sąmoningam sprendimui kaip reaguoti. Be to, patirti, jog ši situacija yra ne viskas, o tik dalelė visų aplinkybių, kurių visų mes net nesuvokiame ir nežinome.

Geriau taupykime savo gyvybinę energiją ir ją kaupkime! Sąmoningai keiskime kūno būseną į geresnę.

Kvėpavimas! Įtemptoje situacijoje vyrauja simpatinė nervų sistema, todėl mums padeda kvėpavimo technikos, aktyvuojančios parasimpatinę nervų sistemą. Parasimpatinę nervų sistemą paskatina kvėpavimo būdas, kai iškvėpimas yra ilgesnis nei įkvėpimas, kai kvėpuojame giliai (ne tik viršutine plaučių dalimi). Daugybę gydančių ir gyvybingumą didinačių kvėpavimo technikų moko joga.

Siūlau išbandyti kvėpavimą pro vieną šnervę (Swami Vishnudevananda, Išsami iliustruta jogos knyga, 2005). Sėdėkite tiesiai, neatsirėmę, atpalaiduokite pečius, veidą. Nykščiu užspauskite dešinę šnervę. Lėtai įkvėpkite (per kairiąją šnervę) mintyse skaičiuodami iki 5, iškvėpkite skaičiuodami iki 10 (įkvėpimo ilgio santykis su iškvėpimu 1:2). Taip kvėpuokite 15-20 ciklų. Iškvėpkite. Mažuoju ir bevardžiu pirštu užspauskite kairiąją šnervę, įkvėpite per dešiniąją skaičiuodami iki 5, iškvėpkite per dešiniąją skaičiuodami iki 10. Vėl pakartokite 15-20 kartų. Įkvėpdami stenkitės, kad prisipildytų plaučiai nuo apačios iki viršaus, iškvėpdami paleiskite kuo daugiau seno oro. Kvėpuokite ramiai, negarsiai, švelniai. Nesulaikykite oro tarp įkvėpimų-iškvėpimų, turėtumėte nejausti įtampos dėl kvėpavimo, tad jei sunku sutrumpinkite įkvėpimo ir iškvėpimo trukmę išlaikydami santykį 1:2. Šį pratimą darykite 15 dienų iš eilės prieš pereidami prie sunkesnių kvėpavimo technikų. Jei jaučiatės patogiai, ilginkite įkvėpimo-iškvėpimo trukmę (pvz. skaičiuot iki 6 įkvepiant ir iki 12 iškvepiant).

Ką pajutote?

Po mėnesio praktikavimo šį pratimą, galima pereiti prie kvėpavimo pakaitomis dešine ir kaire šnerve. Įkvėpti per dešinę skaičiuojant iki 6, iškvėpti per kairę (per 12). Įkvėpti per kairę, iškvėpti per dešinę. Per vieną praktiką atlikite 15-20 tokių ciklų.