Ką įtakoja Jūsų laikysena?

Kartais pastebime save veidrodyje ar nuotraukoje “susikūprinus”, ar akis užkliūna už atsikišusio pilvuko. Net jei visai nesigiliname į laikysenos temą, dažniausiai galime pasakyti, ar matoma laikysena yra “gera”. Kokį įspūdį mums palieka žmogus dažnai iš dalies priklauso ir nuo jo laikysenos, nes intuityviai suprantame, kaip atrodo pavargęs, o kaip žvalus ir energingas žmogus. Tačiau laikysena atspindi ne tik momentinę savijautą, bet ir tampa įpročiu, yra formuojama mūsų kasdienės veiklos, fizinio krūvio pobūdžio, aktyvumo ar pasyvumo, gyvenimo laikotarpio (nėštumas, žindymas, vaikučių nešiojimas). Bet ar tai svarbu?

Skirtingas kūno dalių išdėstymas erdvėje įtakoja ne tik išvaizdą. Laikysena svarbi pilvo sienos, dubens organų ir dubens dugno, stuburo sveikatai ir mūsų galimybėms efektyviai judėti bei kvėpuoti!

Yra begalė variacijų, kaip galime tas kūno dalis erdvėje išdėlioti. Taip pat nėra ir kažkokio kalibro, į kurį visiems būtina įsisprausti. Tačiau yra keletas klausimų, į kuriuos sau atsakę galime savo kūnui sudaryti palankesnes sąlygas gyti ir tiesiog efektyviai judėti.

Aš dažniausia pastebiu (stebėdama save ir kitus) tokias dvi skirtingas laikysenas, kurioms būdingi skirtingi įtempti raumenys, skirtingas dubens ir krūtinės ląstos pasukimo kampas, bet jos abi trukdo kvėpuoti, apkrauna stuburo slankstelius, vargina nugaros raumenis, kenkia diastazės gijimui ir neleidžia susitvarkyti su dubens dugno problemomis.

Laikysena nr. 1

Dubuo pastumtas pirmyn, nugara atlošta (nugaros raumenyse daug įtampos), galva smarkiai pastumta pirmyn – didėja apkrova pečių, kaklo, nugaros raumenims, stuburo slanksteliams, dubens dugnui! Galime matyti, kad krūtinės lasta nesulygiuota su dubeniu (pastumta atgal, priekinis kraštas pakeltas), dubuo pastumtas pirmyn, jo priekinis kraštas nuleistas (priekiniame pasvirime). Keliai įtempti, kai kurių žmonių keliai tokioje laikysenoje būna hipertiesime. Po šonkauliais daug įtampos, diafragma “užspausta”, pilvo raumenys ištempti, neaktyvūs, į pilvo apačia ir dubens duga nukreiptas spaudimas gali skatinti pilvo raumenų išsiskyrimą ir dubens dugno problemas.

Laikysena nr. 2

Dubuo pasviręs atgal, sėdmenys nuolat įtempti, apatinė nugaros dalis sulenkta (išnyksta natūralus juosmens linkis – lordozė). Pilvas atsikišęs, nes dubens stabilumui sukurti naudojama netinkana strategija – įtempti sėdmenis, vietoj pilvo giliųjų raumenų. Krūtinės ląstos priekis nuleistas – įtampa po šonkauliais. Krūtinės ląsta nesulygiuota su dubeniu. Galva pastumta pirmyn. Galimai tokia laikysena labiau prisideda prie dubens organų nusileidimo, nes dubuo pasuktas atgal, o dubens dugnui tenkantis spaudimas – padidintas.

Kaip pagerinti?

✨ sugrąžinti dubenį virš kulkšnių (“kauliukų”),

✨ atrasti neutralų dubens pasvirimą,

✨ suaktyvuoti pilvo apačios raumenis, atpalaiduoti sėdmenis,

✨ sugrąžinti krūtinės ląstą virš dubens ir atrasti jos neutralų pasvirimą,

✨ prispausti visą liežuvį prie viršutinio gomurio ir pastumti galvą atgal lyg norint paklausyti pokalbio už nugaros,

✨ “paaugti”, pailginti nugarinę kūno pusę, viršugalviu pasitempti aukštyn,

✨ atpalaiduoti raumenis po šonkauliais.

Dabar belieka pajausti – kokie pasikeitimai įvyko? Kaip jaučiasi stuburas, dubens dugnas, pilvo siena, keliai, pečiai? Ar tapo lengviau kvėpuoti?