Ar po gimdymo dėvėti korsetą?

Idėja nešioti korsetą ar specialiu būdu vynioti juostą apie liemenį po gimdymo yra ne nauja, o paplitusi įvairių kultūrų tradicijose, be to – yra ir modernių versijų. Viena iš man žinomiausių šiuolaikinė pilvo raumenų išsiskyrimo korekcijos technika yra slaugytojos Julie Tupler sukurta Tupler Technique, apimanti korseto dėvėjimą bei pilvo įtraukinėjimo pratimus, tačiau ir daugybės judesių vengimą. Neseniai aptikau Bengkung pilvo tvarstymo (Bengkung Belly binding) būdą, kuris tapęs labai populiarus. Speciali ilga juosta parduodama smulkaus verslo interneto parduotuvėse arba galima rasti instrukcijų, kaip pasisiūti. Tvarstymo būdas demonstruojamas youtube ir tinklaraščiuose.

Tradicinis Bengkung ir šiuolaikiniai korsetai (https://www.etsy.com/shop/TheArtOfWellness?ref=nla_listing_details https://www.dhgate.com/wholesale/slimming-belt/c018032004.html ezbuy.co.th)

Gal ir Jums kilo minčių ir klausimų apie korsetus po gimdymo. Pasidalinsiu savo nuomone, kaip kineziterapeutė dirbanti su moterimis po gimdymo.

Ko mes tikimės iš korseto (ar kitokios kompresijos priemonės) liemeniui po gimdymo?

  • Suartinti išsiskyrusius pilvo raumenis.
  • Palaikyti liemens stabilumą ir išvengti nugaros skausmo, padėti išlikti geros laikysenos.
  • Padėti vidaus organams grįžti į originalią vietą.
  • Susiaurinti taliją.
  • Palaikyti šilumą, gauti psichologinį poveikį – saugumo jausmą dėl padidėjusio stabilumo, šilumos ir kompresijos.
  • Jausti didesnį estetinį džiaugsmą savo kūnu.
  • Sumažinti pilvo skausmus iš karto po gimdymo traukiantis gimdai ir, galimai, padėti šiam procesui.

Ar galima sau pakenkti dėvint korsetą?

Deja, taip. Bet ar tai įvyks, žinoma priklauso nuo individualaus kūno situacijos bei nuo mūsų žinių naudojantis – leiskite paaiškinti. Pagrindinis ir rimčiausiais nuogąstavimas dėl potencialios žalos, kuri galėtų kilti naudojant korsetus ar kitą pilvo kompresijos priemonę – apkrova dubens dugnui, kuri gali padidinti organų nusileidimą, šlapimo ar tuštinimosi nelaikymą, hemorojų. Jei liemenį suspaudžiame – didiname spaudimą pilve. Spaudžiame šonus – didėja spaudimas žemyn (ir aukštyn, bet tai jėga, veikianti priešingai gravitacijai), į tarpvietę, spaudžiame šlapimo pūslę, gimdą, žarnyną žemyn. Įsivaizduokite dantų pastos tūbelę. Ypatingai tai aktualu, jei korsetas bus dėvimas aplink juosmenį per aukštai, tai yra – virš klubakaulių. Dažnai korsetas bedėvint pats užkyla į viršų arba svarba jį segėti žemai nėra akcentuojama ir paaiškinama.

Bengkung pilvo tvarstymo taisyklė – vynioti pradedant nuo dubens, pagrindinė kompresija taikoma dubens kaulams, kurie yra platesni po nėštumo. Pilvo nereikia spausti. Tokiu būdu mąstant iš biomechaninės pusės mes kaip tik pagerintume dubens dugno funkciją. Kaip? Klubakaulių viršutines dalis (klubakaulių priekiniai viršutiniai dygliai – kaulai pilvo šonuose) suartinus, praplatės atstumas tarp dubens kaulų apatinės dalies ir dubens dugno zona bus labiau įtempta (lyg batutas). Žinoma, tai nėra dramatiški pokyčiai, kalbame apie kelis milimetrus.

Ar žinote, kad mes turime sąnarius tarp kryžkaulio šono ir klubakaulio vidinės pusės (2 kryžmeniniai klubakaulio sąnariai – dešinėje ir kairėje), kurie natūraliai yra labai stabilūs ir judesio juose vyksta mažai, nes tai jungtis, per dubens kaulus jungianti kojas prie liemens. Taip pat turime gaktinę sąvaržą, jungiančią gaktikaulio šakas (ir kairįjį bei dešinįjį dubenkaulį) priekyje, apie kurios svarbą gimdymo metu žinome, ir kurios skausmą kai kurios esame patyrusios nėštumo metu ar po gimdymo. Klausimas apie šių 3 sąnarių padidėjusį mobilumą ir su tuo susijusius pokyčius tampa aktualus laukiantis ir pagimdžius, nes hormonų įtaka padidina raiščių elastingumą ir klubakauliai gali labiau judėti. Elastingumas ir didesnis sąnarių paslankumas suteikia galimybių geriau prisitaikyti nėštumo ir gimdymo metu:

  • Kai, dėka šių dubens kaulų prisitaikymo judesių, padidėja kaulinis mažojo dubens viršus (pelvic inlet), randasi daugiau vietos gimdai ir vaikeliui.
  • Kai padidėja kaulinis mažojo dubens apatinis perimetras (pelvic outlet) – lengviau pagimdyti.

Netgi pereidami į skirtingas padėtis, liemeniu ir kojomis mes įtakojame kryžkaulio pasvirimą pirmyn-atgal (nutacija ir kontranutacija) dubens kaulų atžvilgiu ir padidiname mažojo dubens viršutinį arba apatinį perimetrą (priklausomai nuo judesio). Taip pat mūsų giliųjų pilvo raumenų, dubens dugno raumenų, šlaunis pritraukiančių raumenų ir sėdmenų įtampa, kvėpavimo būdas įtakoja dubens kaulų pasisukimą labiau į šonus (pelvic outflare) arba į vidų (pelvic inflare). Šios žinios mums gali padėti gimdymo metu, taip pat – siekiant atgauti pilvo bei dubens dugno raumenų jėgą po gimdymo. Laukiantis ir po gimdymo dubens kaulai juda: nors ir nedaug, tačiau prasmingai ir tikslingai.  

Kaip sėkmingai naudoti korsetą?

Manau, pirmiausia, reikalingos žinios, kaip judėti ir to judėjimo įgūdžiai, kurie neatsiranda iš karto. Naudinga, jei laukiantis ar dar anksčiau sportavote su kineziterapeutu, kuris aiškino apie intraabdominalinio spaudimo paskirstymą, laikyseną, skyrė pratimų lavinti šonų ir nugaros elastingumui, šonkaulių mobilumui, padėjo suprasti, kaip aktyvuoti giliuosius pilvo ir dubens dugno raumenis ir lavinti jų jėga, ištvermę. Šie įgūdžiai padės sau nepakenkti dėvint korsetą.

Svarbiausia – nesuspausti pilvo, o kompresiją taikyti dubens kaulams ir, šiek tiek, šonkauliams. Vis dėlto nereikėtų suveržti stipriai. Taip pat, pasitaisykite, jei korsetas “užlipo” virš dubens kaulų. Korsetas (ar tvarstymas) tegul būna kaip paskatinimas ir pagalba išlaikyti tiesią laikyseną, tačiau ne ramentas – reikia aktyviai stengtis liemenį laikyti “ilgą”, tuomet tai bus naudingas bendradarbiavimas, o ne žala.

Kartais stojantis nuo kėdės, tupiant, keliantis iš gulimos padėties, lenkiantis pirmyn pajausime, kad pilvas stumiasi į priekį, į korsetą. Nebūkime kaip sunkumų kilnotojai ir nenukreipkime pirmyn spaudimo, stenkimės nestumti į diržą, nes taip paskatintume ydingą raumenų aktyvavimo būdą, kuris didins pilvo raumenų išsiskyrimą ir spaudimą į dubens dugną, per daugybę pakartojimų toliau silpnins šias silpnąsias grandis ir galime sulaukti simptomų, jei tokių dabar nėra. Dėvėkite tada, kai reikia papildomos paramos stuburui, kai užsiimate aktyviais dienos darbais. Vaistas numeris vienas vis dėlto yra judėjimas, pratimai, fizinis aktyvumas, tuomet ir papildomos priemonės bus veiksmingesnės.

Taigi, jei manote, kad jums ši priemonė bus naudinga, atkreipkite dėmesį:

  • Kad korsetas spaustų dubens kaulus, o ne pilvą,
  • Kad pilvo ir talijos per daug nespaustų,
  • Kad judant pilvas nesistumtų į korsetą,
  • Kad nesijaustų tempimo, spaudimo, sunkumo ar skausmo jausmo dubens dugno/tarpvietės zonoje.

Kada nedėvėti?

  • Jei gydytojas nerekomenduoja.
  • Jei yra dubens organų prolapsas.
  • Jei yra tarpvietės pažeidimas, plyšimas, hemorojus.
  • Jei dėvėjimas kelia diskomfortą.

Ar be korseto galima pasiekti pilvo raumenų išsiskyrimo sumažėjimą, panaikinti nugaros skausmą, dubens dugno simptomų sumažėjimą, lieknesnę taliją?

Dažniausiai – priklausomai nuo įdedamų pastangų ir nuo esamos dabartinės situacijos (kuri nėra apibrėžiama diastazės dydžio). Visada su kliente dirbame su intraabdominalinio spaudimo paskirstymu. Į tai įeina laikysena, kvėpavimas, balansas tarp skirtingų raumenų įdarbinimo, nugaros, šonų ar tiesiojo pilvo raumens įtampa, gebėjimas įtempti reikalingus raumenis ir jų jėgos lavinimas, darbas su kinetinėmis grandinėmis. Korsetą rekomenduoju retais atvejais, kai manau, kad klientė supranta, ko nedaryti ir ką daryti, kad turėtų ne žalos, o naudos.